UYKU EĞİTİMİ

1-2 Yaş Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bebeğiniz, artık bebeklikten çocukluğa geçiş dönemine girdi.

Yürümesi, koşması, minik minik konuşmaları, bitmek bilmeyen merakı ve keşfetme isteği çok heyecanlı bir süreç olduğu gibi bir o kadar da yorucu.

Dolayısıyla uyku düzeni ve uyku kalitesi yine bu dönemde de çok önemli.

Ebeveynlik yolculuğu uzun bir yolculuk ve bu eğitim serisi size çocuğunuzun sağlıklı gelişimi ve daha keyifli ebeveynlik konusunda şimdiden çok yardımcı olmaya başlayacaktır.

Uyku Miktarı

Bu dönemde çocukların, gece ortalama yine 11-11,5 saat ve genelde gündüz ortalama 1,5-2 saat uzunluğunda (tek uyku şeklinde) uykuya ihtiyacı oluyor.

1,5-2 yaş arası ortalama 1,5-2 saat öğlen uykusu olabilirken, yaş ilerledikçe bu süre azalabiliyor.

2-2,5 yaş arası 1,5 saat civari iken, artık 2,5-3 yaş civarı 1-1,5 saate kadar inebiliyor, hatta bazı çocuklar 3 yaşına geldiklerinde gündüz uykusunu tamamen bırakabiliyorlar.

Kimi çocuk da 4 yaş civarına kadar öğlen uykusu uyumaya devam edebiliyor.

Gece Uykusu

Akşam ortalama saat 19.00 civarı (yaşa ve gündüz uyku durumuna göre biraz daha erken veya geç olabilir) gece uykusu için yatakta olma saati olarak düşünülebilir ve sabah 6.00-7.00 aralığına kadar özel bir durum olmadığı sürece genelde hiç beslenme olmadan ve uykuları bölünmeden uyumaları mümkün çocukların.

Şu an bu 11-11,5 saatlik gece uykusu içinde 1 besleme veya fazlasını yapıyorsanız doktorunuzun onayı ile bunları kesip gece beslemesini bırakmanızı öneririm.

Zaten gündüz süt saatleri devam ediyor olacak, gece de çok kıymetli olan ortalama 11-11,5 saat kesintisiz uykusuna kavuşmuş olur böylece.