UYKU EĞİTİMİ

2-4 Yaş Bebeklerde Uyku Eğitimi

2-4 Yaş Uyku Düzeni

Gündüz Uykuları 1 defa olmak üzere toplam 1-2 saat
Gece Uykusu Toplam 10-11 saat
Uyanıklık Süresi 6-8 saat
Toplam Uyku 11-13 saat

Bebekler iki yaşına geldiğinde hala günde bir kez (genellikle 12:00-13:00 civarında) gündüz uykusu uyumalıdırlar. Bu uykunun bırakılma yaşı ise üç ile altı arasında değişen geniş bir aralıktır. Gündüz uykusunun bırakılması hemen yaşanmaz. Geçiş döneminde fazla yorulduğunu gözlemlediğiniz günlerde bebeğinizi gündüz uykusuna yatırabilirsiniz. Uyumasa bile en azından 1 saati sakin ve dinlenerek geçirmesi günün geri kalanı ve gece uykuları için önemlidir. Gündüz uykusunun bırakılacağı dönemde bebeğinizi gece uykularına normalden biraz daha erken yatırarak aşırı yorulmasını engelleyebilirsiniz.

Bu dönemde yaşanacak bir diğer geçiş de beşikten çocuk yatağına olan geçiştir. Her ne kadar çeşitli nedenlerden dolayı bu geçiş için acele edilse de doğru zaman üç yaş civarıdır. Bazı bebekler bu değişime kolay adapte olurken bazıları zorlanabilir. Bu süreci eğlenceli hale getirmek için yeni yatağını birlikte seçebilir, sevdiği nevresimleri serebilir veya oyuncaklarını koyarak sevimli hale getirebilirsiniz. Unutmayın bebeğiniz yeni yatağını sevmezse orada uyumak da istemeyecektir.

Bu yaşlarda bebeğiniz artık iyice sosyalleştiğinden etrafında olup bitenleri fazlasıyla anlamaya başlar. Ev içinde yaşanan gerginliklerden, arkadaşları ile yaşadığı küçük sorunlardan veya televizyonda gördüğü bir sahneden etkilenebilir ve bu da uykularına yansıyabilir. Bu nedenle bu dönemde bebeğinizin uykularında bir sorun ortaya çıkarsa bunun nedenini bulmak için daha detaylı çalışmanız gerekebilir.