UYKU EĞİTİMİ

9-12 Aylık Bebekler İçin Uyku İpuçları

1 Ayrılık kaygısını yenmesine yardımcı olun

Bebeğinizin ayrılık kaygısı yaşadığını fark ederseniz, örneğin yatağına koyduğunuzda ağlamaya başlıyorsa, gündüzleri ce-e gibi oyunlarla bir yere gitseniz bile her zaman geri döneceğinize dair ona güven verebilirsiniz.

2 Gün içinde bol bol egzersiz yaptırın

Bu dönemde yürüme becerileri gelişmeye başlar. Bu becerileri yatağına taşımaması için gün içinde bol bol hareket etmesini, yeni öğrendiklerini pekiştirmesini sağlayın. Aksi taktirde gece uyanıp antrenmanlara başlayabilir.

3 İki gündüz uykusu uyumasını sağlayın

Gündüzleri iki defa uyuyan bebeğiniz 12. ay civarı iki uykusundan birine geçişte zorlanıyor, direniyor, ağlıyor veya bu uykusunu çok kısa uyuyorsa, bu uykuya artık ihtiyaç duymuyor gibi gözükebilir. Ancak iki uykudan tek uykuya geçiş dönemi genellikle 15-18. aylar arasında tamamlanır. Bu aylara kadar iki uykuyu tutabilmek için gündüz uykularının süresinde ve zamanlamasında ayarlama yapmak gerekebilir.

4 Erken gece uykusuyla destekleyin

Bebeğiniz son uykusundan saat 15:00’ten önce uyandıysa, gece uykusuna en geç saat 19:00 gibi yatmasını sağlayın. Aksi taktirde gece uykusu öncesinde aşırı yorulabilir ve bu durum gece uyanmalarına neden olabilir.

5 Diş çıkartma dönemine dikkat edin

Diş çıkartırken yaşadıkları sıkıntılar bebeklerin uykularını olumsuz etkileyebilir. Uykuları düzenli olan bebeklerde bile diş sıkıntıları nedeniyle 2-3 gün süren uyku bozulmaları yaşanabilir. Bu dönemlerde bebeğinizin yanında olup onu rahatlatarak mümkün olduğunca uyku düzenini korumanız önemlidir. Diş çıkartma dönemi uyku eğitimine başlamak için doğru bir zaman değildir.