DOULA NEDIR?

Doula, doğum öncesi, doğum anı ve sonrasında hamile kadınlara ve ailelerine fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek verecek şekilde tıbbi olmayan eğitim almış profesyonel kişidir.

Modern doğum kültüründe, tüm doğum süreci ve doğum anı boyunca anne ile babaya kesintisiz destek sağlayan tek kişi doula olabilir.

Doula, doğumdan önce anne ve baba ile buluşup onların doğum ve ebeveynlik hakkındaki beklentilerini, korkularını ve arzularını keşfetmek için yoğun bir biçimde onlarla çalışır. Doula, ağrıyla başa çıkacak bir zihin yapısı geliştirmeleri ve işler beklendiği ya da planlandığı gibi gitmediğinde durumla baş edebilecek donanımı edinebilmeleri için aileye destek olur.

Doulalar, masaj teknikleri kullanabilir, pozisyon önerileri için doğum fizyoloji bilgilerinden faydalanabilir, cesaret verebilir, nefes ve meditasyon teknikleriyle yardımcı olabilir ve ailenin genel hastane prosedürlerini anlamasına yardım edebilirler. Doulalar, doğum desteğinde baş rolü alabilir veya basit bir şekilde ihtiyaç doğana kadar kenarda sessizce bekleyip doğum alanını koruyabilirler.

Doulalar, ailenin isteğine göre anneye destek veren babayı teşvik edip yardımcı olabilirler ve eğer istenirse babanın kişisel yolculuğunda da yardımcı olabilir. Doulalar, bebek doğduktan sonra, emzirme başlayana veya anne ile bebek rahatça uyuyabilene kadar aile ile birlikte kalırlar. Doğumu takip eden haftalar ve aylar süresince görüşmeye gitmek üzere hazırdırlar.

Doula ne yapar?
  • Doula hastanede doğum şekli ne olursa olsun anne ve baba adayına destek olan kişidir. Sağlıkçı dahi olsa doğumdaki doktor, ebe ve sağlık personeline bir müdahalede bulunamaz. Tıbbi öneri vermez, sadece ailenin daha önce ilettiği tercihleri hatırlatır. Gebe ve bebeğin tıbbi sağlık durumunu kontrol edemez. Dolayısıyla da anne babanın ve bebeğin sağlığıyla ilgili hiçbir sorumluluk ve yükümlülük içinde değildir.
  • Bir aile ile çalışmaya başlamadan önce yüzyüze veya online görüşme yapar ve anlaşma sağlandığı takdirde karşılıklı plan çıkartılarak bir sözleşme imzalanır.
Bir Doula ile Hemşire, Ebe Arasında Ne Fark Var?

Hemşireler ve ebeler tıbbi bir eğitim aldıkları için doğumun teknik yönleri üzerinde uzmanlık sahibidirler. Doulalar tıbbi eğitim almadıkları için bebeğin kalp atışlarını kontrol etmez, muayene yapmaz ve ilaç vermezler. Doulalar sadece, hemşirelerin ve ebelerin aynı anda ilgilenmek zorunda oldukları kişi sayısı yüzünden zaman ayırıp veremedikleri fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek için orada bulunurlar.

Doulalar genel hastane prosedürlerinin ve müdahalelerinin kullanımını, bunların doğuran kadınlar ve bebekleri üzerindeki etkilerini anlamak üzere eğitilirler. Ancak bu bilgileri sadece kadına ve ailesine tavsiye edilen müdahalelere objektif bir bakış açısı sağlamak için kullanırlar.

2013 yılında yapılan Cochrane Review’e göre, doğumda kesintisiz desteğin daha az sezaryen, daha az ağrı kesici talebi ve daha sağlıklı yeni doğanlara sebep olduğu kanıtlandı.

BİRLİKTE NEYİ HEDEFLİYORUZ.

Ailelerin doğuma korku ve tedirginlik yerine, bilinç, huzur ve coşku ile hazırlanmasıdır. Doğum şekli ne olursa olsun hedef sağlıklı, güvenli ve pozitif bir yaklaşımla hayalinizde ki bir doğumdur.

Diğer Hizmetler